EVENIMENTE
Video: Un deținut din Penitenciarul Arad și un tânăr din Târgu Jiu, în Frăția „Accidentul”! Câte victime au făcut?

Vizualizări
Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Târgu Jiu-Biroul de Investigații Criminale au reținut ieri, pentru 24 de ore, și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Gorj, 2 bărbați, 1 de 29 de ani, din Târgu Jiu și celălalt, de 46 de ani, din Piatra Neamț (încarcerat la Penitenciarul Arad), bănuiți de săvârșirea infracțiunii de înșelăciune, prin metoda ,,accidentul”.
În fapt, la data de 31 august a.c., în jurul orei 03:00, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Târgu Jiu au fost sesizați prin apel 112, de către un bărbat, cu privire la faptul că în urmă cu aproximativ o oră, mama sa, de 79 de ani, din comuna Runcu, sat Valea Mare, ar fi fost contactată pe telefonul fix, de către un bărbat care s-ar fi recomandat a fi medic și i-ar fi comunicat acesteia că fiul său este victima unui accident și necesită o intervenție chirurgicală, solicitându-i suma de 17.400 de lei.
În jurul orei 02:50, la domiciliul femeii s-a prezentat un bărbat, care s-a recomandat a fi asistent medical, căruia, aceasta i-a înmânat banii solicitați, după care a plecat.
În cauză, polițiștii au întocmit dosar de cercetare penală, iar în continuarea cercetărilor efectuate de polițiști ai Biroului de Investigatii Criminale Târgu Jiu, la data de 31 august a.c., aceștia au depistat în flagrant delict un bărbat, de 29 de ani, în timp ce se deplasa cu autoturismul în localitatea Bârsești, având asupra lui întreaga sumă de bani de care a deposedat-o pe femeie, banii fiind recuperați în totalitate și restituiți persoanei de drept.
De asemenea, polițiștii au pus în executare două mandate de percheziţie domiciliară emise de Judecătoria Târgu Jiu, unul la un imobil situat în Târgu Jiu şi altul în incinta *penitenciarului Arad*. Totodată, au fost puse în executare două mandate de aducere, unul pe numele bărbatului de 29 de ani, din Târgu Jiu și unul pe numele bărbatului de 46 de ani, din Piatra Neamț-deţinut în Penitenciarul Arad (care gestiona activitatea infracțională din interiorul penitenciarului, folosindu-se de un telefon mobil), iar ulterior, faţă de aceştia a fost luată măsura preventivă a reţinerii pentru 24 de ore fiind introduşi în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Gorj.
Totodată, în urma activităților desfășurate de polițiști, aceștia au reușit probarea altor 4 acte materiale de înșelăciune în formă continuată, săvârșite de cei doi bărbați.
1. La data de 10 august 2024, o femeie, din Lelești, a formulat plângere penală cu privire la faptul că în seara aceleiași zile, în jurul orei 23:00, în timp ce se afla la domiciliul său, a fost contactată telefonic de o persoană necunoscută, care, inițial s-a prezentat ca fiind fiul său, care i-a relatat că s-ar fi lovit în cădere în baie, iar în același context, a vorbit cu un alt bărbat, care s-a recomandat a fi medic și i-ar fi spus femeii faptul că acesta necesită o intervenție chirurgicală, fapt pentru care i-a solicitat o sumă de bani ce urma să o ridice de la domiciliul acesteia.
În cauză, polițiștii au întocmit dosar de cercetare penală, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tentativă la înșelăciune.
2. La data de 12 august a.c., un bărbat, din Peștișani, a formulat o plângere penală cu privire la faptul că, la aceeași dată, în jurul orei 02:00, în timp ce se afla la domiciliu, a fost contactat telefonic de o persoană necunoscută, ce s-ar fi recomandat a fi medic, ocazie cu care i-a solicitat bărbatului o sumă de bani, pe motiv că fiul său necesită o intervenție chirurgicală, întrucât a căzut în baie și s-a lovit la coloană.
Totodată, apelantul care s-a recomandat a fi medic, i-a spus bărbatului că va trimite la domiciliul acestuia un asistent medical, căruia persoana în cauză i-a înmânat suma de 15.000 de lei.
În cauză, polițiștii au întocmit dosar de cercetare penală, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de înșelăciune.
3. La data de 12 august a.c., o femeie, din Lelești a formulat o plângere, cu privire la faptul că în noaptea de 11 spre 12 august a.c., a fost contactată de o persoană necunoscută ce s-a recomandat a fi fiul său, care i-a relatat faptul că s-a lovit în cădere în baie. Tot în acest context a discutat posibil cu o altă persoană care s-a recomandat a fi medic și i-a solicitat femeii o sumă de bani, pe motiv că fiul său necesită o intervenție chirurgicală costisitoare, bani ce ar fi urmat să îi ridice de la domiciliul femeii.
În cauză, polițiștii au întocmit dosar de cercetare penală, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tentativă la înșelăciune.
4. La data de 19 august a.c., o femeie, din Crușeț, a sesizat polițiștii prin plângere, cu privire la faptul că în noaptea de 18 spre 19 august a.c., în jurul orei 03:00, în timp ce se afla la domiciliul său, a fost contactată telefonic de o persoană necunoscută ce s-a recomandat a fi medic, ocazie cu care i-a cerut o sumă de bani, întrucât ginerele și fiica sa ar fi suferit un accident de circulație.
Totodată, apelantul care s-a recomandat a fi medic, i-a transmis femeii că va trimite un asistent la adresa de domiciliu a acesteia, pentru a-i da suma de 8.000 de lei, bani pe care femeia i-a remis unei persoane necunoscute.
În cauză, polițiștii au întocmit dosar de cercetare penamă, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de înșelăciune.
Cei doi bărbați au fost prezentaţi la data de 1 septembrie 2024 în faţa Instanţei de Judecată cu propunere de arest preventiv pentru 30 de zile, fiind reintroduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Gorj.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române.
EVENIMENTE
Miss Târgu Jiu: Liceenii din 14 unități de învățământ, pe stadionul municipal

Vizualizări
În ciuda vremii nefavorabile, sute de tineri de la 14 licee din Târgu Jiu dar și de la unități de învățământ din afara municipiului, sunt pe stadionul municipal pentru a-și susține colegii care participă la Miss Târgu Jiu. Competiția este una prinsă în agenda municipalității, Primăria Târgu Jiu transformând în tradiție această competiție dedicată tinerilor. Primarul municipiului Târgu Jiu, Marcel Romanescu, și ambii viceprimari, sunt și ei pe stadion alături de liceeni. Competiția este în plină desfășurare, scena unde defilează concurenții fiind acoperită.
EVENIMENTE
Șapte reținuți în dosarul de înșelăciune, după perchezițiile de la Gorj

Vizualizări
Un număr de şase persoane, între care şi o femeie, au fost reţinute în urma percheziţiilor efectuate marţi de poliţiştii vâlceni în şapte judeţe şi în municipiul Bucureşti, într-un dosar privind obţinerea de indemnizaţii pentru creşterea copilului sau concedii medicale plătite cu acte false.
Potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Vâlcea, patru dintre persoanele reţinute sunt din judeţul Vâlcea, iar celelalte două din judeţele Alba şi Olt, acestea fiind cercetate pentru constituirea unui grup infracţional, înşelăciune şi fals, prejudiciul creat bugetului de stat fiind estimat la aproximativ 1,8 milioane de lei.
„Din cercetările efectuate a reieşit că persoanele în cauză ar fi solicitat şi obţinut, în mod fraudulos, documente de venit sau de angajare false, în scopul de a beneficia de indemnizaţii pentru creşterea copilului sau concedii medicale plătite, fără a desfăşura în realitate activităţi profesionale ori fără a îndeplini condiţiile legale”, se arată în informarea transmisă, miercuri, de Poliţia Vâlcea.
Poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice au descins, marţi, în 39 de locaţii din judeţele Vâlcea, Argeş, Gorj, Olt, Alba, Giurgiu, Ilfov, precum şi în municipiul Bucureşti, iar în urma percheziţiilor efectuate, 29 de persoane au fost duse la audierile coordonate de către procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Vâlcea.
De asemenea, în urma percheziţiilor au fost ridicate mai multe bunuri, precum şi sume de bani (72.500 de lei şi 3.500 de euro), care vor fi folosite în cadrul anchetei.
Cercetările continuă până la documentarea întregii activităţi infracţionale a grupului.