Connect with us

SPORT

Sorana Cirstea, VICTORIE MAGISTRALA in primul tur la Australian Open! A lovit 32 de winnere si a eliminat un cap de serie

Postat acum

pe

Debut cu dreptul pentru Sorana Cirstea.Sorana Cirstea a jucat un tenis curajos in primul tur la Australian Open 2020, invingand-o pe Barbora Strycova, scor 6-2, 7-6 dupa o ora si 43 de minute.Cu un procentaj de 68% pe primul serviciu, Sorana si-a facut cu incredere game-urile pe propriul serviciu si s-a distantat pentru prima oara pe tabela la scorul de 3-2, facand break pe serviciul cehoaicei, numar 1 WTA in proba de dublu.Luand mingile repede si nedandu-i timp de raspuns adversarei sale, Sorana Cirstea se indrepta catre o victorie clara in doua seturi scurte, insa experienta Barborei Strycova – semifinalista la Wimbledon pe tabloul de simplu in 2019 – si-a spus cuvantul; cehoaica a lovit mingi mai lungi si le-a incarcat cu mai mult top-spin, ridicandu-i Soranei si loviturilor sale gradul de dificultate in precizie.Setul doi a fost un rollercoaster de break-uri pierdute si castigate inapoi, Sorana revenind de la 2-3 dar ratand sansa de a inchide meciul la 5-3. S-a ajuns mai apoi in tiebreak, iar dupa 67 de minute care au consemnat desfasurarea setului doi, Sorana s-a desprins decisiv, calificandu-se mai departe pentru un tur 2 in care se va duela fie cu Venus Williams, fie cu Cori Gauff. Hotararea cu care a jucat Sorana Cirstea meciul de azi este demna de apreciere, in conditiile in care jucatoarea nascuta la Targoviste a lovit nu mai putin de 32 de lovituri direct castigatoare.Cirstea nu a ezitat sa caute constant lovitura care ar putea inchide punctul cat mai curand si a lovit naprasnic cu forehandul chiar si atunci cand Strycova i-a returnat mingi cu efect ori surprinzator de lungi. Iar rezultatul final a rasplatit-o pentru increderea avuta in propriiile forte.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

SPORT

Turneu național de handbal, la Târgu Jiu

Postat acum

pe

Sala Sporturilor din Târgu Jiu găzduiește un nou turneu de handbal feminin. Înperioada 11 – 14 februarie, se va desfășura turneul II din Seria B, a Diviziei A. Primul turneu din Seria B s-a desfăşurat la Sf. Gheorghe, acolo unde senioarele de la CSM Târgu Jiu au înregistrat patru victorii din tot atâtea meciuri. Formaţia gorjeană este liderul Seriei B, cu 12 puncte. În turneul care începe mâine, CSM Târgu-Jiu se va confrunta cu CSU Timișoara, CSM Deva și CSU Oradea. Din păcate, suporterii nu vor avea acces în tribune, din cauza restricțiilor impuse de pandemie.

Primul adversar al echipei gorjene este CSU Timişoara. Echipa lui Liviu Andrieş are trei jucătoare noi, care au venit la Târgu Jiu chiar înaintea turneului.

Continuă să citești

SPORT

Junioarele CSM Târgu Jiu, victorie clară împotriva oltencelor

Postat acum

pe

Echipa de handbal a CSM Târgu Jiu a învins, azi, la scor aproape dublu, echipa CSM Slatina. Junioarele III au jucat pe teren propriu, în sala Polivalentei din municipiu, un meci care a fost transmis online, de la ora 11.00. Fetele lui Dan Ilieș au încheiat partida la 31 – 17, împotriva handbalistelor din județul Olt.

SPORT

Covidul a aglomerat campionatul. Au și câte două meciuri pe săptămână

Postat acum

pe

Începutul de an este unul alert pentru Clubul Sportiv Municipal Târgu Jiu. Atât echipele de baschet, cât și cele de handbal au câte două meciuri de disputat pe săptămână. Partidele sunt mai numeroase, deoarece anul trecut, s-a evitat programarea lor, din cauza pandemiei de Covid. „De pe 3 ianuarie ne-am strâns și handbalul și baschetul, deja la ora aceasta, echipa de handbal e la Constanța, pentru turneul care va începe mâine, avem două meciuri, săptămâna viitoare urmează alt turneu, la Miercurea Ciu, peste alte două săptămâni avem alt turneu, la București. Deci se joacă într-un ritm foarte alert și sperăm ca jucătorii să ducă din punct de vedere fizic aceste meciuri, care s-au aglomerat, ținând cont că anul trecut a fost o pauză mai mare, acum se joacă la fiecare două săptămâni câte două meciuri”, spune Robert Bălăeț, directorul CSM Târgu Jiu.

Obiectivul pentru handbal este unul îndrăzneț: câștigarea tuturor meciurilor, spune directorul CSM, Robert Bălăeț.