ULTIMA ORĂ
Prefectura Gorj, apel la pacienții COVID-19

Instituția Prefectului – Județul Gorj împreună cu Consiliul Județean Gorj, Centrul de Transfuzie Sanguină Târgu Jiu și Casa Județenă de Asigurări de Sănătate Gorj vor începe o campanie de informare către populaţie cu privire la importanţa donării de plasmă convalescentă. Cu sprijinul cadrelor medicale, campania se va derula în special în spitalele suport Covid din județul Gorj, acolo unde pacienții sunt informați despre importanța donării de plasmă convalescentă și nevoii de a crește semnificativ numărul de donatori.
„Studiile au demonstrat eficiența tratamentului cu plasmă convalescentă în lupta cu COVID-19, mai ales la pacienții cu forme grave ale bolii, inclusiv o scădere semnificativă a mortalității.
Până în acest moment, la nivelul județului Gorj, 24 de persoane care au depășit cu bine infectarea cu SARV-Cov-19, au profitat de șansa de a-și ajuta semenii cu forme grave de boală care se luptă să supraviețuiască, donând plasmă convalescentă.
Ca și în cazul donării obișnuite de sânge, donatorii de plasmă vor beneficia de următoarele drepturi:
-7 tichete de masă pentru produse alimentare, eliberate de instituţia de profil;
-o zi liberă de la locul de muncă, în ziua donării, în cazul donatorilor de sânge salariaţi; o zi scutire de frecvenţă, în ziua donării, în cazul elevilor, studenţilor şi militarilor;
– decontarea cheltuielilor de transport în comun din ziua donării între localitatea de domiciliu/reşedinţă înscrisă în actul de identitate şi localitatea unde îşi are sediul instituţia la care se efectuează donarea de sânge; în cazul în care donarea se face la instituţia de profil din localitatea de domiciliu sau din localitatea în care este angajat, donatorul are dreptul la abonament cu reducere de 50% pentru transportul în comun, pe baza actelor doveditoare, pentru o perioadă de o lună”, a transmis Prefectura Gorj.
EVENIMENTE
Alertă! Poliția caută un copil de 12 ani dispărut

Un copil de 12 ani este căutat de polițiști, după ce a dispărut de aproape 12 ore. Băiatul a plecat la școală și nu s-a mai întors acasă. „La data de 22 martie a.c., Poliția Municipiului Târgu-Jiu a fost sesizată prin apel de urgență, de un bărbat din municipiul Târgu-Jiu, despre faptul că fiul său, Radu Cătălin-Ionuț, de 12 ani, în jurul orei 12:00, a plecat de la domiciliu către școală, iar până în prezent nu a mai revenit.
Semnalmente: înălţimea de 1,65-1,70 metri, constituție atletică, greutate 40-50 kilograme, păr șaten, ochi căprui, față ovală.
La momentul plecării, minorul purta pantaloni tip blue-jeans de culoare albastru, hanorac gri închis, pantofi sport de culoare închisă și avea asupra sa un ghiozdan de culoare albastru”, anunță IPJ Gorj.
PROIECTE ȘI INVESTIȚII LOCALE
Altex a ridicat stâlpii noii investiții din Motru

Altex lucrează la noul magazin, ce se va deschide la Motru, încă de la jumătatea lunii trecute. Astăzi s-au ridicat stâlpii noii investiții, o hală de peste 2000 de mp. La noul Altex vor fi realizate și 50 de locuri de parcare. Investiția de câteva milioane de euro va fi completată cu patru stații de încărcare electrice.
O dată cu această investiție se vor realiza, în Motru, minimum 20 de noi locuri de muncă dar și un venit substanțial la bugetul local.
ACTUALITATE
Guvernul a aprobat, azi, ajutorul de stat pentru CEO

Guvernul a adoptat, azi, hotărârea de guvern privind aprobarea acordării ajutorului de stat pentru restructurare, sub formă de grant Societăţii „Complexul Energetic Oltenia” S.A. în scopul finanţării cheltuielilor cu certificatele de emisii de gaze cu efect de seră, pentru anul 2023. Astfel, compania va primi un ajutor de stat în valoare de 449 milioane lei pentru anul 2023.
Potrivit comunicatului de presă al Executivului, ajutorul de stat de restructurare sub formă de granturi se acordă integral de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Energiei, şi va fi folosit pentru:
a) achiziţia de certificate de emisii de gaze cu efect de seră necesare pentru îndeplinirea obligaţiei de restituire a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră aferente anului 2022, corespunzătoare emisiilor de gaze provenite de la instalaţiile societăţii, cu scadenţă la data de 30 aprilie 2023;
b) achiziţia de certificate de emisii de gaze cu efect de seră aferente anului 2023, corespunzătoare emisiilor de gaze provenite de la instalaţiile societăţii, cu scadenţă la data de 30 aprilie 2024”.
Ajutorul de stat este acordat anual, de la bugetul de stat, prin bugetul aprobat Ministerului Energiei, în limita prevederilor bugetare aprobate şi se aprobă prin hotărâri ale Guvernului.