ACTUALITATE
De ce amenință cu proteste, federațiile din CEO

Liderii marilor federații sindicale din CEO au transmis, azi, că vor demara acțiuni de protest. Aceștia cer administrației să prezinte informații cu privire la filiala de lignit, care se va înființa, planul de restructurare revizuit și efectele aplicării Legii nr.197/2021, care reduce cu 13 ani vârsta de pensionare în minerit și energie. Liderii celor patru federații sindicale amenință că, în caz contrar, vor declanșa acțiuni de protest. Aceștia au înaintat o adresă către conducerea companiei. Adresa este semnată de liderii federațiilor Univers, Mine Energie, Energetica și Petrol și Energie.
ACTUALITATE
Protest: Avocații din Baroul Gorj, cu banderole albe pe braț

Instanțele din Gorj, paralizate, în această dimineață urmare a protestului avocaților din baroul județean. La instanțe se mai judeca doar urgențele, cauzele penale și ordonanțele președințiale.
ACTUALITATE
Criză de butelii

Buteliile, cândva nelipsite din casa fiecărei familii, au ajuns la mare căutare. Gorjenii care încă folosesc acest tip de alimentare pentru aragaz au alergat, în ultimele zile, să caute un centru care încă mai are pe stoc. De la punctele din oraș, oamenii au fost direcționați către centrele din comune, în speranța că au noroc și găsesc acolo butelii. Problema a apărut în momentul în care stațiile GPL au refuzat să mai încarce recipientele goale, aduse de oameni, după tragedia de la Crevedia, care a fost urmată de controale.
ACTUALITATE
Ministrul Energiei, vizită în Gorj

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, va veni în județul Gorj, la finalul acestei săptămâni. Burduja a fost invitat, pe 6 octombrie, la aniversarea a 40 de ani de la inaugurarea Centralei Hidroelectrice Tismana Subteran, cea mai mare unitate hidroenergetică din cadrul Complexului Cerna-Motru-Tismana, dar și pentru inaugurarea unor lucrări efectuate aici, a declarat subprefectul Mihai Istrate.