EVENIMENTE
A condus fără permis și a ajuns în arest

Un tânăr de 18 ani, din Novaci, a fost reținut pentru 24 de ore, după ce a condus fără permis auto. Tânărul a refuzat să oprească la semnalul polițiștilor și a abandonat mașina pe un câmp, fiind prins ulterior.
„Polițiști din cadrul Poliției Novaci în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu privind supravegherea traficului rutier pe DN 67 C Novaci au efectuat semnalul regulamentar de oprire al unui autoturism, al cărui conducător auto și-a continuat deplasarea. Polițiștii au pornit în urmărirea autovehicului, gasindu-l abandonat pe un câmp. Ulterior, polițiștii l-au depistat pe conducătorul autoturismului, stabilind că este vorba despre un tânăr de 18 ani, din orașul Novaci, care nu deține premis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere pe drumurile publice a unui vehicul de către o persoană care nu posedă permis de conducere”, potrivit IPJ Gorj.
EVENIMENTE
Proxeneți din Gorj, arestați pentru traficarea unei fete din Mehedinți

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Mehedinți, împreună cu un procuror din cadrul D.I.I.C.O.T. – Biroul Teritorial Mehedinți, au documentat activitatea infracțională a 2 bărbați bănuiți de comiterea infracțiunii de trafic de minori. Din cercetări a reieșit că, în perioada februarie – martie 2023, o minoră, de 16 ani, ar fi fost exploatată sexual de doi bărbați, de 24, respectiv 28 de ani, fiind adăpostită în diverse locații.
La data de 23 martie 2023, au fost puse în aplicare două mandate de percheziție domiciliară, în localitatea Tismana, județul Gorj, fiind descoperite și ridicate mai multe mijloace de probă. În aceeași zi, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Mehedinți au dispus reținerea celor 2 bărbați, cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de minori.
Ulterior, la data de 24 martie 2023, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Mehedinți a dispus arestarea preventivă a celor doi bănuiți, pentru 30 de zile.
EVENIMENTE
Muncă „la negru” și angajați cu salariile neplătite, în Gorj

Inspectorii de muncă din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Gorj au efectuat în ultima săptămână un număr de 66 controale care au vizat atât domeniul relațiilor de muncă, cât și domeniul securității și sănătății în muncă. Au fost aplicate 25 sancțiuni, din care 24 amenzi contravenționale în cuantum de 295.000 lei și 1 avertisment.
Pentru neconformitățile constatate au fost trasate 103 măsuri obligatorii în vederea intrării în legalitate.
Un angajator cu sediul social în comuna Bumbești-Pițic, a fost sancționat cu suma de 20.000 lei pentru folosirea în activitate a unei persoane pentru care nu avea încheiat în prealabil contract individual de muncă. Persoana identificată de către inspectorii de muncă presta activitate de spălător covoare.
Ca urmare a unui control inițiat în data de 15.03.2023, la punctul de lucru al unui angajator cu sediul social în Municipiul București, respectiv punct de colectare și sortare deșeuri, situat in satul Băleşti, comuna Bălești, inspectorii de muncă au identificat mai multe persoane care prestau activitate în baza contractelor individuale de muncă, însă, din verificarea documentelor prezentate de angajator la sediul Inspectoratului Teritorial de Muncă Gorj, în data de 21.03.2023, a rezultat faptul că acesta înregistra restanțe de natură salarială, pentru 16 salariați. Angajatorul în cauză a fost sancționat cu suma de 160.000 lei.
George Octavian Romanescu, inspector-șef al Inspectoratului Teritorial de Muncă Gorj:„ Atragem atenția tuturor angajatorilor asupra faptului că, întârzierea plății salariului de către angajator, cu mai mult de o lună de la data de plată a acestuia către angajat stabilită în contractul individual de muncă, în contractul colectiv de muncă aplicabil sau în regulamentul intern, după caz, se sancționează cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 de lei pentru fiecare persoană căreia nu i s-a plătit salariul, cu excepția situației în care angajatorul se află sub incidenta Legii numărul 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenței și de insolvență, cu modificările si completările ulterioare.
EVENIMENTE
Cutremur anunțat în această dimineață de INFP

Institutul Național pentru Fizica Pământului a anunțat producerea unui cutremur în dimineața zilei de luni. Este vorba de un seism cu magnitudinea de 2,2 grade pe scara Richter, produs în Vrancea, zona seismică Vrancea. Cutremurul s-a produs la adâncimea de 103 kilometri.
Ultimul seism care a fost înregistrat în Gorj a avut loc duminică și a fost de 2,1 grade pe scara Richter, la o adâncime de 14 kilometri.