EVENIMENTE
Stâlp pus la pământ, în parc

Polițiștii din Târgu Jiu caută persoanele care au dostrus un stâlp de iluminat, pe care l-au pus la pământ, într-un parc din centrul municipiului. „În seara zilei de 8 iunie a.c., polițiști din cadrul Poliției Municipiului Târgu Jiu au fost sesizați prin apelul 112 de către un bărbat de 36 de ani, din municipiul Târgu Jiu, cu privire la faptul că persoane necunoscute au distrus un stâlp de iluminat public amplasat în Parcul „Tudor Vladimirescu”. La fața locului s-a deplasat echipa operativă din cadrul Poliției Municipiului Târgu Jiu, fiind întocmit dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de distrugere”, a comunicat IPJ Gorj.
EVENIMENTE
Arde o mașină la Scoarța

Un autoturism arde pe marginea drumului, pe raza localității Copăcioasa. Participanții la trafic au trecut pe lângă autoturismul care ardea că o torță, fără să își explice ce s-a întâmplat. Mașina se afla la mică distanță de o societate comercială care se ocupă de dezmembrări auto. Proprietarul nu era în apropiere și nici cineva care sa fi încercat să stingă incendiul.
EVENIMENTE
Video: Inundații la Groșerea, un pârâu a ieșit din matcă! Probleme și la Piscuri și în Ploștina

Sunt inundații puternice în mai multe localități din Gorj după ploile catastrofale din ultimele ore. Cele mai mari pagube sunt in satul Groșerea, în comuna Aninoasa.
Sunt probleme grave și la Piscuri, în Plopșoru, La Motru, în Ploștina, spun pompierii de la ISU Gorj.
Un prim bilanț al ISU Gorj arata așa:
Comuna Aninoasa, satele Aninoasa, Groșerea și Costești:
– 25 curți inundate, 10 locuințe inundate și 10 beciuri inundate.
Forțe și mijloace ISU GJ:
– 3 autospeciale dotate cu motopompe
– 1 autospeciala de prima interventie cu o barca
– 1 camion de interventie
– 5 motopompe
EVENIMENTE
Protest la Penitenciarul Târgu Jiu

Angajații Penitenciarului Târgu Jiu refuză să desfășoare activități. Tura de dimineață nu a mai intrat la lucru. Angajații care ar fi trebuit să plece acasă nu au mai ieșit din unitate. Acțiunile sunt în semn de protest și sunt organizate la nivel național. Sindicatele din penitenciare cer majorări salariale și acordarea unor drepturi. Protestul are loc până la ora 12,00. În tot acest timp este asigurată doar paza în incinta penitenciarului, fără alte activități.